KANCELARIA

KANCELARIA

Zapraszamy do zapoznania się z dniami urzędowania kancelarii oraz informacjami związanymi jej funkcjonowaniem. Czytaj Więcej
LITURGIA

LITURGIA

Godziny Mszy świętych, nabożeństw stałych i okresowych w naszej Parafii Czytaj Więcej
SAKRAMENTY

SAKRAMENTY

Czym są poszczególne sakramenty? Jakie dokumenty są niezbędne do udzielenia konkrentego sakramentu? Czytaj Więcej
DOTACJA NA BUDOWĘ

DOTACJA NA BUDOWĘ

Znajdziesz tu dane dotyczące przesyłania dotacji na budowę Kościoła Czytaj Więcej
  • 1

Rok św. Jadwigi Śląskiej w Metropolii Wrocławskiej

Obraz sw jadwiga slaskaW marcu 2017 roku minie dokładnie 750 lat od ogłoszenia bulli kanonizacyjnej św. Jadwigi Śląskiej. Z tej racji, że na Dolnym Śląsku znajduje się wiele miejsc jej kultu, metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny ogłosił dla trzech dolnośląskich diecezji (wrocławska, legnicka, świdnicka) Rok Jadwiżański.
Zostanie on zainaugurowany 16 października 2016 r. i zakończy się dokładnie za rok, czyli 16 października 2017 r. Ten szczególny czas ma służyć na ożywienie kultu Patronki Śląska, a także na pielgrzymowanie do miejsc związanych z życiem i działalnością św. Jadwigi.

Św. Jadwiga przez małżeństwo z Henrykiem Brodatym, wybitnym przedstawicielem domu Piastów, związała swe losy z podzieloną wówczas na dzielnice Polską. Miejscem, które szczególnie sobie upodobała stała się Trzebnica, w której z jej inspiracji jej małżonek ufundował w 1202 roku klasztor sióstr cysterek. W trzebnickim opactwie przebywała niemal na stałe, jako wdowa i tam, we wspaniałej bazylice, do dziś znajduje się jej grób, do którego podążają od wieków pątnicy z wielu krajów. Ów pielgrzymkowy ruch zaczął się już wkrótce po jej śmierci w roku 1243, a dokonujące się w tym miejscu nadzwyczajne uzdrowienia stały się istotnym argumentem w staraniach o jej kanonizację, która nastąpiła w 1267 roku. Bulla, w której ogłoszony został ten doniosły akt przez papieża Klemensa IV, adresowana była do episkopatu Polski z arcybiskupem gnieźnieńskim Januszem na czele. Jednakże docelowo znalazła się ona w Trzebnicy. W 1810 roku, na mocy decyzji króla pruskiego Wilhelma III (1757-1840), w ramach ogólnopaństwowej akcji sekularyzacyjnej, trzebnickie opactwo cysterek uległo likwidacji. Na szczęście bulla kanonizacyjna św. Jadwigi ocalała i ostatecznie trafiła do Muzeum Państwowego we Wrocławiu, gdzie znajduje się do dziś. Wartość bulli kanonizacyjnej z 1267 roku dla poznania życia i początków kultu św. Jadwigi jest ogromna. Dzięki staraniom śp. ks. prof. Infułata Władysława Bochnaka została ona przetłumaczona na język polski i wydana w formie książkowej tuż przed jego śmiercią (1.11.2014 r.).

Na terenie diecezji legnickiej również znajdują się znaczące miejsca kultu Patronki Śląska. Należy w tym miejscu wspomnieć sanktuarium w Legnickim Polu, czy miejscowość Wleń, która szczególnie związana jest ze św. Jadwigą. Jedenaście parafii w diecezji ma ją za patronkę, a do tego dochodzą jeszcze liczne kościoły filialne. Nie brakuje również szkół, czy innych instytucji, które noszą jej imię. Dlatego Rok Jadwiżański staje się ważną częścią życia duszpasterskiego diecezji legnickiej w nadchodzącym roku liturgicznym. Dla naszego Kościoła lokalnego rok 2017 jest czasem srebrnego jubileuszu powstania diecezji (25.03.1992 r.), a także 20 rocznicy wizyty apostolskiej św. Jana Pawła II (2.06.1997 r.), a do tego dochodzi również możliwość ożywienia kultu św. Jadwigi.

Z racji Metropolitarnego Roku Jadwiżańskiego biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski powołał Komitet Organizacyjny, pod przewodnictwem biskupa Marka Mendyka, który ma za zadanie zaproponować inicjatywy duszpasterskie związane z osobą Świętej. W skład Komitetu wchodzą proboszczowie parafii św. Jadwigi, przedstawiciele Wlenia, pracownicy Kurii Biskupiej, a także osoby świeckie związane z szerzeniem kultu św. Jadwigi. Pierwsze spotkanie odbyło się odbyło się 28 września 2016 r. w Legnickim Polu. Po krótkiej prelekcji historyka sztuki – ks. prałata Stanisława Szupieńki, na temat plastycznych przedstawień św. Jadwigi, zaproszeni księża oraz pani Magdalena Borkowska z Wlenia podzielili się inicjatywami związanymi z lokalnym kultem Patronki Śląska. Okazało się, że jest sporo różnych wartościowych działań, które na następnym spotkaniu zostaną zebrane w kalendarium diecezjalne i zaproponowane wiernym naszej diecezji. Na pewno Rok Jadwiżański przyniesie dobre owoce dla wiernych Dolnego Śląska i będzie okazją, by zaprzyjaźnić się z osobą Świętej.

Ks. Bogusław Wolański

Liturgia na dziś

dotacja

Msze Święte

W dni powszednie:

  18.00

Święta zniesione

  9.00   18.00

W Niedziele:

  8.00   10.00   12.00   18.00

Od Maja do Października każdego 13-go dnia miesiąca Nabożeństwo Fatimskie godzina

  20.00

Kancelaria parafialna czynna:

 w każdy wtorek i czwartek
w godzinach 16.30 – 17.30

w okresie wakacji we wtorek
od 16.30 – 17.30

w okresie Wizyty Duszpasterskiej w sobotę
od 9.00 – 10.00

W sprawach pilnych (pogrzeb, sakrament chorych) można się skontaktować zawsze po wieczornej Mszy Świętej lub telefonicznie.

 

Rzymskokatolicka Parafia p.w. św. Barbary

  Pl. Św. Barbary 1, 59-300 Lubin

  76/8425914